Türkler Avrupa’da kaç konutun sahibi ?

Türkler Avrupa’da kaç konutun sahibi ?

Türkler Avrupa’nın hangi ülkelerinde ev sahibi oluyor.

Türk vatandaşların yurt dışında sahip olduğu evleri sıralamasında ilk beş ülkenin 4 ü Avrupa’da. Avrupa’da bu kadar çok Türk vatandaşının ev sahibi olmasının sebebi yatırımlık değil tamamen yaşadıkları ülkelerden almaktan geçmekte. Peki hangi Avrupa ülkesinde kaç tane konut sahibi Türk var.

Yurt dışında konut alımı

Bu araştırmayı Nova Group Holding ceo’su Müjdat Güler bizlerle paylaşmakta. Ortalama olarak 40 yıldır yurt dışında türklere gayrimenkul danışmanlığı yapan Nova Group son yaptığı Türklerin yurt dışındaki konut alımlarını mercek altına aldığı araştırmada ilk 5 ülkenin 4 ü Avrupa ülkesi.

Nova Group Holding ceo’su Müjdat Güler Türklerin Almanya içinde aldıkları konutların 2 milyonu geçtiğini belirtmektedir.  Türkler Almanya da aldıkları konutları seçerken özellikle 2 şeyi göz önünde bulunduruyorlar bunlardan ilki konutun işyerine yakın olması. İkincisi ise alınan konutun çocuğun okuluna yakın bir yerleşim alanında olması. Konut alımlarda Özelik olarak Kredi çıkan peşinatlarını verebilecekleri ve taksitleri’nin kendini zorlamayacakları evleri alıyorlar diye sözlerini sürdürdü.

Türkler Almanya’da yaklaşık 2 milyonu geçkin evin sahibi

Avrupa da ikamet eden ve orda çalışan Türk vatandaşları gene gayrimenkul olarak işyerlerine yakın yerlerden konut almakta.

Türk vatandaşların ülke ülke konut sahibi olduğu ülkeler ve sayıları..

Almanya da Türk vatandaşlarının konut alımı 1985 ten beri yükseliş içinde görünüyor. Net rakamlar olarak gidersek 2015 yılında elimizde olan resmi rakamlara göre . Türk vatandaşları toplamda 1milyon 800 bin konut sahibidir. Almanya da yaşayan Türk vatandaşların yarısı yani % 50 si Almanya da konut almış durumdadır. Almanya da Türk vatandaşların en çok ev aldığı şehir Almanya’nın başkenti Berlin’dir.  Berlin 2017 konut satışında dünya birincisi olmuştur. Berlin de vatandaşlarımızın sahip olduğu konut sayısı 120 bini aşmıştır. Diğer ülkeler de sırasıyla Almanya dan sonra Fransa gelmektedir. Avrupa da yaşayan Türk vatandaşlarında İsviçre ve Belçika ve Hollanda da aldıkları konut sayısı 150 binin üstündedir. İsveç’te bulunan Türklerin 10 bin tanesi oradan ev almıştır. Türk vatandaşlarının 75 bin konut sahibi olduğu ülke ise Amerika birleşik devletleri dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir