Türkiye’de AVM sayısı 2021 sonunda 454’e çıkacak!

Türkiye’de AVM leri şehirlerinde şu anda aktif çalışan AVM sayısı 411 olup, bu sayı 2021 yılın’da 454’e yükselecek.

Türkiye AVM’leri ve organize perakende, ofis, lojistik ve otel sektörlerinde işlem yapan JLL Türkiye 2018 in ilk çeyreğinde yapılan işlemleri mercek altına aldı.

Gazetelerde çıkan Gayrimenkul haberleri ne göre  Türkiye’nin genelinde aktif olarak çalışan 411 tane AVM bulunmaktadır. Türkiyede en çok AVM İstanbul da bulunmaktadır ve toplamda 118 tane AVM bulunmaktadır. Mega şehrimiz İstanbul’da inşaat halindeki AVM’ler 18 adet tir. Bu inşaat halindeki AVM’ler 2018 sonrarsına doğru açılması beklenmekte ve bazıları da 2019 un ilk çeyreğinde açılması düşünülüyor.

Ankara da açık olan AVM sayısı 39 tane dir inşaat halinde ola AVM sayısıda 9 tane dir. 2018 in sonlarına doğru açılacak AVM’lerin perakende sektöründe yeni bir yöntem denenecek.

Yapılan rapora göre perakende sektöründe; Sermaye konusunda yeterli olan perakende firmaların yeni mağaza açma hevesleri gözlemlenirken, geçtiğimiz senelerde iş yapamayan teknoloji marketleri iş yapmayan AVM’lerde kapatıp iş yaptığı yerlerde ve verimli yerlerde olan ucuz metre kareli AVM’leri tercih ederek geri döndükleri görüldü. Bazı kesimlerin mesafeli baktıkları AVM’lerdeki sanat ve spor okullarının artması da öngörülmekte.

Türkiye’de AVM ve OFİSTE KİRALAR TL’YE DÖNÜYOR

Türkiye'de AVM sayısı
Türkiye’de AVM sayısı

Yapılan çalışmalarda AVM’lerdeki A sınıfı ofislere’de detaylı bir şekilde yer verildi. A sınıfı ofisler boşluluk oranı %21,9 dan %20,9 a düştü. İstanbul’daki A sınıfı ofis sayısı bir önceki yıla göre 482 bin 500 yükseldi ama kiralamalar bundan da yüksek oldu. Kiralama işlemleri bakımından ön plana çıkan yerler Avrupa yakasında levent Anadolu yakasında ise Kozyatağı, Ataşehir öne çıkmaktadır.

İstanbul’daki ofis piyasasındaki önemli değişiklerden bir tanesi dolardan olan kiraların tl cinsine çevrilmesidir.  Yapılan çalışmada görülen o ki işletmeler operasyonlarını küçülterek ve çalışan sayılarını azaltarak ve verimliliği artırarak birde kira bedellerini daha küçük yerlere geçerek kısma yöntemlerine gitmekteler. küçük ölçekte firmaların yanı sıra uydu ofisleri ihtiyaçlarında karşılama 2018 de önem kazanacağına değinildi.

ALİBABA VE AMAZON FAYDA SAĞLAYABİLİR

JLL ni yayınladığı rapora göre bu yılın ilk aylarında ofis kiralamalarında bir düşüş gözlenmekteydi. Aynı dönemlerde yapılan görüşmelerde kiralamadan çok satın almaya yönelik taleplerde bulunulduğuna dail taleplerin yoğunlukta olduğu söylenilmekteydi. Sakarya, Düzce, Çatalca ve Silivri gelişmekte olan lojistik bölgeler olurken. Dünya devleri alibaba ve amazon Türkiye piyasasına girmiş yapmaya başlamışken özellikler lojistik  merkezi  yatırımları yapmaları sektörün canlanmasına katkı sağlayacaktır diye belirtilirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir