Türkiye, 2017’de konut satışında Avrupa birincisi oldu

Nef İcra Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur Türkiye’deki satılık olan konutlarla ilgili değerlendirmeler yaptı: Ortalama  Yılda 600 bin gibi evlilik oluyor bunun kabininde konut satışlarında artışını devam etmesini bekliyoruz.

Türkiye’de 2017 yılında satılan konut sayısı 2016 yıllına baktığımızda yüzde 5,1 artış göstererek 1 milyon 409 bin 314 oldu Bu sonuçlar’la Avrupa ülkelerinde birinci sırada olmamıza yeterliydi bu rekor satışı bekliyor muydunuz diye sorsalar evet böyle bir beklentimiz vardı.Bu durumda Türkiye toprakları sınırında oluşan konut ihtiyacının yanı sıra,devlet yönetmeliğinde getirilen yasal teşvikler ve EMLAK KONUT (GYO) öncülük ettiği ülkemizde uygulamaya giren 240 ay vadeli kampanyalar bir zincirleme döngüsü olmuştur.

.Hatırlayalım Geçtiğimiz yıllar damga vergilerinin sıfırlanması, tabu’da KDV oranlarının aşağı yönlü yapılan düzenleme ve tapu harçlarının düşürülmeleri tüketiciler için

Hatırlayın; Geçtiğimiz sene damga vergisinin sıfırlanması, tapu KDV oranında aşağı yönlü yapılan düzenleme ve tapu harcının düşürülmesi tüketiciler için konut alımında çok büyük bir maliyet avantajı sağladı. Bu yasal düzenlemelerin katkısı ile 500 bin TL tutarında bir konut alımında toplamda 57 bin 500 TL’ye varan yani yüzde 10 u geçen bir avantaj sağlanmıştı. Sektörümüz, önemli bir kısmı Eylül 2017’ye kadar süren teşvikler sayesinde üçüncü çeyrekte yüzde 18,7 ile son üç yılın en yüksek büyüme oranını yakaladı. Bu rakamla sanayi büyümesinin önüne geçen inşaat sektörünün yatırımları da yüzde 12 oranında artış gösterdi.

GEÇEN YILLAR’DA 600 BİN ORTALAMA EVLİLİK VE 125 BİN BOŞANMA OLUYOR.

Bir başka husus ise konut GYO, GYODER VE KONUTDER başlattığı ve bizlerinde desteklediğimiz kampanyalar da rekora gidişte etkili bir yol oldu. Ülkemizde en etkisi ise ilk kez uygulamaya geçen 20 vade 0,80 faiz oranları gibi cazip banka kampanyaları yer aldı ayrıca Türkiye vatandaşı olmayanlara KDV muafiyeti sektördeki satış artışında iyi yönde etkiledi. İnşaat sektöründeki bu artışları ileri ki zamanlarda  görmeye devam edeceğizdir. sebeplerini kısadan masaya yaptırırsak. TÜİK araştırmalarına göre geçen yıllarda 600 bin ortalama evlilik oluyor ve bunun yüzde 84 ü ilk evlilik oluyor. Son 5 yıl ortalarını göre düşünürsek yıl başına 125 bin boşanma oluyor. Birde satışa destek olan bir diğer husus Euro stat araştırmalarına göre ülkemize göç olduğu ve ortalaması 125 bin yaklaşmakta. Bunların sistematik etkileri ülkemizde konut satışında bir hayli uzun bir süre Avrupa birincisi OECD üye ülkeler arasında ikinci olmaya devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir