Nasıl Gayrimenkul Danışmanı Olunur?

Öncelikle, üniversitelerde bu meslek dalı ile ilgili bazı lisans ve ön lisans programları mevcut. ”Emlak ve Emlak Yönetimi”, ”Gayrimenkul ve Varlık Değerleme” gibi bölümler, öğrencilere gayrimenkul sektörünü farklı açılardan inceleme imkanı sunmakta. Bunların yanısıra, üniversiteler ve finans kurum ve kuruluşlarının işbirliğiyle açılan sertifika programları da bulunuyor. Kişiler, bu programlara katılarak çalışma alanlarını oldukça genişletebilirler.  

Başarılı bir gayrimenkul danışmanı olmak için bu kurslara katılmak oldukça faydalı olacaktır. Çünkü,, bir gayrimenkul danışmanı pek çok farklı faktörü gözönünde bulundurmalı ve stratejik kararlar verebilme yetisine sahip olmalıdır. Piyasalar ve sektörün hukuki boyutu hakkında da bilgi sahibi olmaları beklenmektedir. Dolayısıyla iyi bir eğitim almak, bu meslek için önemli bir ilk adımdır ve yasalarla da zorunlu hale getirilmiştir. Bundan sonraki adım, diğer tüm mesleklerde olduğu gibi iyi bir firmada ya da emlak ofisinde tecrübe kazanmak ve işlerin nasıl ilerlediğiyle alakalı pratik yapmaktır. Tabii bu kendi ofisinizi açmak istiyorsanız geçerli. Bir firmada ya da ofiste danışman olarak çalışmak istiyorsanız, kendinize bir staj süresi belirleyip o süreden sonra iş başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kendi ofisinizi açmak istiyorsanız, bir süre tecrübe kazandıktan sonra ofisinizi açıp kendi işinizin patronu olabilir ve akıllıca kararlarla çok büyük kazançlar sağlayabilirsiniz.  

Peki nedir gayrimenkull danışmanı olmanın yolları? 

Gayrimenkul, insanların yatırım tercihlerinde hep üst sıralarda olmuştur.  Ekonomideki büyüme ve buna bağlı olarak insanların hayat tarzlarındaki değişimle birlikte gayrimenkul sektörüne olan ilgi de oldukça artmıştır. Gayrimenkul alım satımı şu anda oldukça popüler ve akıllıca yapılacak olursa getirisi yüksek bir yatırım aracı haline gelmiştir. Böylece, gayrimenkul danışmanlığı da oldukça gelecek vadeden bir iş kolu olmuştur.  

Nasıl Gayrimenkul Danışmanı Olunur?
Nasıl Gayrimenkul Danışmanı Olunur

Devlet de bir meslek edindirme kursu olarak,, gayrimenkul danışmanlığı konusunda eğitimler verebiliyor. Daha yaygın olan eğitimler ise Ticaret Odası ya da Sanayi ve Ticaret Odası bünyesindeki meslek odalarınca verilen kurslar. Eğer söz konusu yerde herhangi bir Ticaret Odası ya da Sanayi ve Ticaret Odası bulunmuyorsa,, bu kurslar emlakçılık ya da gayrimenkul danışmanlığı dernekleri tarafından düzenlenebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir