Konut fiyat artışında İzmir, İstanbul’u üçe katlayarak lider oldu

Konut fiyat artışında İzmir, İstanbul’u üçe katlayarak

lider oldu.

Ülkemizin batı ege ve Trakya bölgelerinde konut fiyatları hızla yükseliyor. Özelikle bu bölgelerde İzmir dikkatlerden kaçmayan bir fiyat artışı olduğu gözükmekte geçmiş yıllara istinaden konut fiyat artışlarında İzmir İstanbullu üçe katladı.

Merkez Bankasının konut fiyat endeksleri açıklandı : ülkemizin  üç bölgesi fiyat artışıyla diğer ilerle arasındaki farkı ortaya açık ara koymaktadır. Fiyat yükselişi batı ege ve Trakya’da sürekliliğini sürdürüyor. Bu üç ilin aksine orta Anadolu’da nizami ve istikrarlı bir şekilde fiyat artışları seyretmektedir. Bir başka bölgemiz olan güney ve güney doğu bahsettiğimiz ilerimizin aksine dikkate alınacak kadar nefes alamadığı gözlenmektedir. Başkentimiz Ankara ve güzide ilimiz İstanbul güney ilerin seviyesine yakın olduğunu unutmamak lazım.

Endeksteki var olan değişimlere göre, geçmiş yıllar istinaden İstanbul ve Ankara gibi ilerden göç kabul eden İzmir bu göçlerden dolayı konut fiyatlarında en çok artış gösterin ilerimizden biri.

Artış sıralamasında İzmir’i peşin sırayla takipte olan bir diğer ege bölgemizden şehirlerimiz şu şekilde Aydın, Denizli ve Muğla olarak görünmektedir. Marmara bölesine doğru hareketlendiğimizde Bilecik, Bursa ile Balıkesir ve Çanakkale her zamanki gibi ilk 5 içinde bulunmaktadır. Bu ileri Marmara’dan Edirne Kırıkkale ve Tekirdağ izlemektedir.

konut fiyatları artış tablosu
konut fiyatları artış tablosu

İSTANBUL’DA FİYAT ARTIŞI YÜZDE 6,3’LE TÜRKİYE ORTALAMASININ

ALTINDA

Marmara bölgesinin bir başka iller İstanbul, Kocaeli Sakarya ve Yalova şehirleri sıralamada kendine yer bulmakta zorlandığı görünmekte açıklanan veri toplamlarına göre İstanbul 6,3 lük değişkenlikle yüzdeye bakıldığında ülkemizin ortalamasının bile altında dır.

Dönem dönem değişkenlik gösteren yabancıların konut alımları bir dönem turizmin güzide ili tercihleri arasında olan  Antalya’da yüzdeye vurulduğunda 8,4 lük artışla ülkemizin ortalamasının altında kalması dikkatlerden kaçmadı.

Bahsettiklerimizin aksine doğu ve güney doğuda ülke geneli ortalaması üzerinde seyreden iller olduğu gözlendi bunlar arasında sırasıyla, Bingöl ,Elazığ, Malatya, Tunceli ile Erzincan ve Bayburt olarak görünmektedir.

Sıralamada en sonlarına doğru baktığımızda doğu Anadolu bölgesinden 3 şehir ile en az artışla  0,7 artışla batman Mardin Siirt ve Şırnak gözlemlediği görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir