İskan Nasıl Alınır?

Binanın ruhsat ve eklerine uygun olarak tamamlandığını gösteren belgeye iskan raporu denir. İskan raporu yapının  projeye uygun olarak bitirildiğini gösterdiği için bina inşa edilmeden verilemez. Ancak yapı inşa edildikten sonra verilebilir. İskan raporu elektrik, su,, telekomünikasyon, kanalizasyon vb. gibi hizmetlerin kullanılabilmesi için gereklidir. Binanın ruhsata, projeye uygun olarak tamamlandığını ve bu hizmetlerin de binada kullanılabileceğinin belgesi niteliğini taşımaktadır.

İskan Raporu İçin Gerekli Belgeler?

Belediyeden belediyeye farklılık gösterebilmektedir.

1- Dilekçe 
2– Temel vizesi 
3- Kanal Bağlantı Vizesi  
4– Vergi İlişik Kesme Belgesi 5- Ön ve arka cephenin 13*18 ebadında ikişer fotoğrafı, 
6- Isı Yalıtım Vizesi 
7- Toprak Vizesi 
8- 150 m2’nin üzerinde iş yeri bulunan yapılar için harç

İskan Nasıl Alınır?

Yapı tamamen inşa edildikten sonra mal sahibi ya da yapı ile ilgili kişinin belediyeye dilekçe ile başvurmasıyla işlemler başlar. Yapılan müracaat üzerine yapının ruhsat ve belgelere uygun olarak inşa edilip edilmediği kontrol edilir. Yapının projeye uygun yapılması ve fen bakımından kullanımının bir sorun teşkil etmemesi gerekir. Bütün bunlar belediyenin yapı ile ilgili teknik elemanlarının testinden geçer. Yapı uygun bulunduktan sonra binanın fenni mesulü ve proje mükellefinden bitim belgesi, sivil savunmadan uygunluk yazısı, SSK´dan borcu olmadığına dair belge alınır. tüm belgeler iskan servisinde toplanır. Bina projeye, ruhsata uygun yapılması ve gerekli eklerin toplanmasıyla da iskan raporu verilir.

İskan Raporunun Maliyeti?

İskan Nasıl Alınır?
İskan Nasıl Alınır?

İskan raporununu alabilmek için yukarıda da belirttiğimiz belgeler gereklidir. Bu belgeleri alabilmek için belediyelere ve gerekli kurumlara harçlar yatırmanız gerekir. Aynı zamanda kat mülkiyetine de çevirmek için belli harçlar ödenir. Bu harçlar belediyeden belediyeye farklılık gösterebilir. Bununla birlikte belediye döner sermaye ücreti de talep edebilir. Günümüzde birçok binan iskan raporu alınmadan inşa edilmektedir. Burada bir binanın iskan raporunun bulunmaması durumunda müteahhit ceza öder. Eğer müteahhit yoksa bu cezayı binadaki ev sahipleri ödemektedir. Burada ceza ödendikten sonra belediye tekrar iskan raporunu talep etmektedir. Bina eğer projeye uygun yapılmadıysa iskan raporu alınamaz. Bina da yıkılamayacağına göre sistem burada tıkanmaktadır. Ülkemizdeki genel olarak bir iskan problemi vardır. Bunun için de genel bir iskan affı beklendiği müteahhitler tarafından dile getirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir