İmar barışı

imar barışı için başvurular 8 Haziran’da başlıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki nin açıklamasına göre 13 milyon yapıyı kapsayan imar barışında yapı kayıt belgesine vatandaşlar 8 haziran cuma günü itibariyle başvuru yapabilecekler. Başvurular 31 ekime kadar devam edecek 31 ekimden sonra bitecek. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri 8 Haziran’dan başlayacak başvuruları kabul edecek ve gerekli, bilgilendirmeleri yapacak.

Mehmet Özhaseki, ‘imar barışı’nda, 13 milyon yapıyı kapsayan  ve vatandaşlarımızı 8 haziran cuma günü başlayacak 31 ekime kadar süreceğini açıkladı.

Vatandaşların  bu uygulamadan yararlanabilmek için 31 aralık 2017 den önce yapılmış konutları için imar barışına başvurmak için bizzat gelip Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri başvurmaları gerekmektedir. Özhaseki,konuşmasına şöyle devam eti “Daha önceki sistemde başkanlık belediyelere devrediyordu, belediyelerde bunların satışlarını gerçekleştiriyordu. Şimdi bu işlem yoğunluğu azaltılacaktır vatandaşlar evlerinin rayiç bedeli ne kadarsa  o ücret üstünden konutlarının sahibi olabilecek. Bu sistemin imar affın dan bir farkı vardır. O da durumu bizim tespitlerimizle yapılmakta. Bu tespit vatandaşın eline geçince ruhsatta ne varsa onu yapamayacak. Ya da yıkıp yenisini  yada aynısını yapamayacak. Binayı yakıp yeniden yapmak istiyorsa gidip belediyeye başvurmak zorunda. O zamanki mevzuat ne ise ona göre yapımı yapılacak. Belediyeden ruhsat alarak işlemler yürütülebilecek. Burada da güzel bir başlangıç yapmaktayız” diye konuşmaları sürdürdü.

imar barışı
imar barışı

Kaçak olmaya devam edenler için hapis cezası var

İmar Barışından sonra aynı şekilde devam edenlerle ilgili yargıtay genel kurulunun aldığı hapis cezaları ertelenmeyecek. Özhaseki, ” bunla ilgili sorunları olanlar mutlak bunla ilgili yükümlülüklerini bir an önce yerine getirmelidir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri olarak da bunu takipçisi olacağız.  Bundan böyle aynı şekilde devam edilemeyecek ” dedi.

imar barışı
imar barışı

imar barışı için başvurular nasıl yapılacak?

Müracat yapmak isteyenler edevlet üstünden yada Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinin yetkilerndirdikleri kurumlar tarafından yapılacak. Başvurular e devlet üstünden değerlendire bilecek. 8 Haziran cuma bününden itibaren Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri hem başvuruları kabul edecem hemde bilgilendirmelerede bulunulacak.

E-devletle başvuruda hangi belgeler istenecek?

İmar mevzuatına veya ruhsata aykırı yapılar yapı kayıt belgesi almak için e devleten başvuru yapılabilecek vatandaşlardan istenen belgeler şunlardır:

1) E-devlet şifresi.

2) Kulandığınız bir cep telefonu numarası

3) Kullandığınız e-posta adresi

4) Beyan edilen konutun adresi

5) Tapusu varsa ada ve parsel numaraları

6) Toplam kapladığı inşaat alanı; konutların ve iş yerlerinin ayrı ayrı kapladığı yerler ve toplam alanları (m2)

7) konuttaki konut ve iş yeri sayısı

8) Arsa veya Arazinin emlak vergi birim değeri (TL/m2) (bağlı bulunduğunuz belediyeden alınır.)

9) Konutun bulunduğu arsanın alanı; varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek olan alan (m2)

10) konut sınıfı (sistemin sunacağı seçenekler arasında seçilecek)

11) İmar mevzuatına uymayan yerlerinin tarif edilmesi

12) Yapıyı gösteren fotağraf ayrılık kısmını gösteren  fotoğraf. (Fotoğrafların olması gereken dosya format .jpg, .jpeg veya .png olmalıdır.)

https://youtu.be/VyBwFHT6odY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir