Emlak Beyannamesi Nasıl Verilir?

Emlak beyannamesi şahsın üzerine olan gayrimenkullerin ilgili belediyeye bildirilmesidir. Sahip olduğumuz her taşınmaz için emlak beyannamesini belediyenin emlak bölümüne, sahip olduğumuz tapu belgesiyle ispatlamalıyız.

Herhangi bir taşınmaz (Bina, ev, arsa,, arazi) sahibi olanlar emlak vergisi vermeye zorunludur. Emlak beyannamesi için belediyeye giden mal sahibi, emlak bölümünden mal türüne göre (Bina, daire,, arsa, arazi) form alıp gerekli yerli doldurarak ve gerekli diğer evrakları da hazırlayarak teslim eder.

Emlak Beyanına ne zaman başvurulur?

Emlak beyanına tapu alından sonraki günden başlayıp o yılın sonuna kadar ilgili belediyeye emlak beyannamesinde bulunmalıdırlar. Bulunmadıkları takdirde ceza işlemleri uygulanacaktır.

Emlak beyanı yapıldıktan sonra,, formda doldurulan taşınmaz için her yıl vergi ödemeye başlarsınız. Bu vergiyi isterseniz tek seferde ya da iki taksitte ödeyebilirsiniz. Ödemeniz gereken vergilileri ilgili belediyeye ödemeniz gerekmektedir.

Emlak Beyannamesinde bulunurken yanınızda hazır etmeniz geren bazı evraklar vardır bunlar;

  • Ayrıca belediyen alınıp doldurulan form,
  • Beyanda bulunacak kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Bu evraklar hazır olduğunda emlak beyanında bulunabilirsiniz.
  • Beyanda bulunulacak taşınmazın tapusu,
  • Beyanda bulunulacak daire ise yapı kullanma izni gerekmektedir,
Emlak Beyannamesi Nasıl Verilir?
Emlak Beyannamesi Nasıl Verilir?

Emlak beyanlarında ki formlarda arsa,, arazi, evleri aynı beyanda bildiremeyiz, hepsi için tek tek ayrı beyanda bulunması gerek. Beyanda bulunulan her gayrimenkul için ayrı ayrı vergi ödenmesi gerekir. Aksi takdirde ödenmemiş her beyanın vergisi için faiz uygulanmaktadır.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir