Adresini yaz, deprem riskini gör (AFAD – İnternette deprem risk haritası sorgulama)

Türkiye’nin deprem haritası online olarak verilmeye başlandı. Oturdunuz yerleşim yerinin deprem risk oranının öğrenmek isterseniz öğrenebileceğiniz adres linki. https://tdth.afad.gov.tr 
Sitedeki gerekli yerleri doldurarak adresinizin sorgulamasını yapabilirsiniz. (Yoğunluk nedeniyle site biraz yavaş çalışmakta)

İnsanlar  tüm bilgileri artık internetten öğreniyor, soy ağacı, miras dan sonra şimdi ise oturduğunuz semtin deprem riskine bakabilirsiniz.
Bundan on iki sene geriye gittiğimizde yıl 1996 en son hazırlanmış olan deprem haritası. Ülkemizde tekrardan yapılandırılarak resmi gazetenin günlük sayısında yayınlandı. AFAD’ın öncülük ettiği yeni harita çalışmasına üniversitelerde teknik, bilgi ve desteklerini sundu ODTÜ Boğaziçi üniversitesi, Çukurova üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve (MTA) Maden Teknik Arama genel müdürlüğü yaptıkları risk değerlendirmelerini depremin sadece etkisinin fay hattı olmadığı, niteliğinde bir açıklama yapıldı, zemin yapısını da masaya yatırarak değerlendirildi.
Risk oranını belirlemek için ülkemizde kullanılan 1’inci 2’inci sistem yerine Avrupa da ve Amerika da uygulanan ve oldukça başarılı olan (ivme) yöntemi kullanıldı.

İSTANBUL İÇİN RİSK VE KIRIMIZI ALAN ARTIŞI OLDUĞU GÖZLEMLENDİ

Ülkemizin güzide illerinden biri olan İstanbul’un haritada kırmızı alanlardaki artışı gözlerden kaçmadı bu konuyla ilgili AFAD Danışma Kurulu üyesi olan sayın Prof. Dr. Orhan Tatar açıklamışında “Yeni haritada artık yerel zemin koşuları da dikkate alınıyor Bunun Aka bininde. Kadıköy, Çamlıca, Beykoz civarında zemin sağlamlığı gözlendi.

Nedeni ana kayalar var o kayalar dikkate alınarak bu kanıya varıyoruz.

Kuzeye doğru ilerlediğinde ise şile taraflarında gözlemlerimizde daha dayanıksız zeminler gözlemleme bilir.

FAY hattı ve akabinde zemin koşuları da göz önünde bulundurursak bu koşular doğrultusunda renklerde bazı değişikler oldu İstanbul,da 1999 yıllında yaşadığımız depremde sonrası, adaların içinde kırılmamış bir hat kaldığına dikkat çeken tatar, bu hatta en yakın kıyı şeridinin kırmızı renkte gösterildiği açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin deprem riski yüksek bölgeleri haritada koyu kırmızı.

OTURDUĞUMUZ MAHALLENİZİ DEĞERLENDİRE BİLİRSİNİZ

Tekrardan değerlendirilen deprem haritası internet, sistemine taşındı. Yerleşim yerinizin risk oranını kontrol edeceğiniz Link: https://tdth.afad.gov.tr tüm mahallerin risk oranını kontur ol etme şansı verilmiş, Türkiye deprem tehlike haritaları İnteraktif Web Uygulaması” oluşturuldu. Şu an sadece deneme amacında olan sistemin kullanmak için link tıklayarak “raporlama ”butonunu tıklamanızı yeterli olacaktır Gereken adresi girdiğinizde oturduğunuz mahallenin risk oranını göre bilirsiniz.

HESAPLAMALAR SİSTEM TARAFINDAN OTOMATİK YAPILMAKTADIR

Gazete Habertürk’ten Esra Nehir’in yaptığı habere göre TATAR, yeni deprem haritası yapılan inşaatlarda mühendislerin işlerini kolaylaştır bileceğini,  eskiden mühendisler hesaplamaları bizzat kendi rapor ediyordu. Örnek vermek gerekirse 1 ve 2.bölge aralarında kalan yerleşim yerlerinde 1, dikkate almak kaydıyla farklı değerlendirmeler ortaya çıka biliyordu, yapılan inşaat değerleri artıyordu. Şimdi ise hesaplama sistem otomatik olarak yapa bilecek ve doğacak  tartışma ortamı kalmayacak ”Tatar, yeni çalışmada 5 ayrı zemin türleri ve 4 farklı ivme değeri dikkatte alınarak hesaplama yapılmıştır, Üstüne basa basa sadece bulunduğumuz durum değil fay hattı aktif mi değil mi yakın zaman da en son olarak ne zaman hasarlı bir deprem yaratmış. Zaman ve yıl hesaplaması kayma hızları ne kadar bunların hepsi üst üste konulduğunda daha sağlıklı bir hesaplama yapılacaktır. Yeni Türkiye deprem risk haritası 3-4 yıl gibi bir sürede hazırlanmıştır

Mahalle mahalle arama yapmak mümkün.

 

ARTIK YÜKSEK OLAN BİNALAR İNCELENECEK

Türkiye bina ve deprem yönetmeliği tekrardan yapılandırıldı yönetmelik gereği  1 ocak 2019  Tarihinde yürürlüğe girecek olan yükümlükler gerektiğinde  AFAD, olası kuvvetli deprem hareketlerinin ölçülmesi gereği inşaat, ve hale hazırdaki bine ve açık alanlara, ivme kayıtçılar Yerleş dire bilecek  yükseklik mesafesi 105 metre ve daha fazla ifşalarda yapı sağlık açısından izleme sistemi, kurulması zorunluk hale getirilecek ..Gerçek zamanlı kayıtlar tutacağı izlenme bakımından ve korunması açısından sorumlu İnşat firmalarına zorunlu olacak..

PEKİ, NE DEĞİŞTİ ?

Harita’daki  değişiklerden dikkat çeken bir başka husus ise iç Anadolu bölesi 22 yıl önce hazırlanan haritada koyu kırmızı olan İller Kırşehir, Kırıkkale ve çevre iller yeni planyala göre yani haritaya göre deprem riskinin düşük olduğunu işaret ediyor.

Turuncuya yakın sarı renk ile işaretlenmiş. Ülkemizin üst sekmantlarına çıktığımız karedeniz bölgesine Bartın eski olan haritada koyu kırmızı yer bulurken yeni harita sistemi üstünde turuncu renkte gösterildi, Başkentimiz ”ANKARA” ise risk oranın düşürüldüğünü görülmekte.

KADİLLİNİN YENİ DEPREM

TAHMİNİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir